Vasario 7-11 d. InoAkademijos tyrėjų produktai dalyvaus Stokholmo baldų mugėje. Ekspozicijoje tyrėjų Gaudutės Žilytės, Ingos Valentinienės ir Viktorijos Balčiūnaitės sukurti objektai. Keturi MTEP produktai tyrinėja tvaraus ir socialinio dizaino temas, ieško kūrybiškų problemų sprendimo būdų.
Stokholmo baldų mugė yra Stokholmo dizaino savaitės dalis. Kasmet ji sulaukia apie 40 000 lankytojų iš 100 šalių. InoAkademijos ekspozicija vyks Greenhouse erdvėje kartu su kitais atrinktais jaunaisiais dizaineriais ir dizaino mokyklomis.
Apie dizaino objektus:
Gaudutė Žilytė
Erdvė socialinei interakcijai tarp skirtingo neurotipo žmonių KUKUBU
Įgyvendinant autistiškų žmonių įtraukiojo ugdymo ir įdarbinimo politikas, svarbu apmąstyti kuriamą aplinką ir joje susitinkančių skirtingų neurotipų sąveiką. Projektu KUKUBU siekiama įvairiapusiškai pažinti autizmo spektro sutrikimą: stebint ir atliekant interviu analizuojama autistiško žmogaus pasaulėjauta ir pasaulėvoka, stebimos autistiškų žmonių virtualios bendruomenės.
Suformulavus palankaus dizaino kriterijus bei atsižvelgiant į autistiško žmogaus mąstymo, komunikacijos, sensorinių sistemų ypatybes suprojektuota erdvė KUKUBU skirta bendrauti ir ilsėtis bei supažindinti neurotipiškus vaikus su autistiškų bendraamžių pasauliu. Ši erdvė galėtų tapti jungtimi ir padėti užmegzti kontaktą su autistišku vaiku.
KUKUBU prototipas susideda iš medinių tampriu audiniu aptrauktų kubų, skirtų pasislėpti arba jungiant kurti uždaras struktūras bendravimui, pasitelkiant ne žodžius ir kūno kalbą, o patiriamus sensorinius išgyvenimus kartu.
Viktorija Balčiūnaitė
Biologiškai skaidi kieta biomedžiaga pieno pagrindu
Perteklinis vаrtojimаs bei vis dar egzistuojаntis linijinis ekonomikos principas pаskаtino tyrinėti ir kurti projektą ekologinio dizaino temа. Baldų pramonėje dažniausiai naudojamos pigios, sintetinės, kenksmingos aplinkai medžiagos. Populiariausios- MDF, MDP, LMDP FMDP plokštės, gaminamos iš medienos atliekų ar medžio plaušų, kurie klijuojami sintetinėmis dervomis spaudžiant ir apdorojant karščiu.
Atlikus eksperimentinės laboratorijos tyrimą, išsiaiškinta, kad pienas dėl savo fizinių savybių yra tinkamiausias produktas biomedžiagai kurti. Tokiu būdu būtų išvengiama šio maisto produkto švaistymo: iš nebetinkamo vartoti pieno būtų sukuriamas visiškai naujas produktas.
Sukurta biomedžiаgа demonstruoja gаlimybę perteklinius pieno produktus pаnаudoti аlternаtyvių medžiаgų gаmybаi ir sėkmingаm jų integrаvimui į bаldų dizаino sprendimus. Šis produktas gali būti naudojamas kaip danga medienos drožlių ar kitoms plokštėms. O panaudojant agrarines medžiagas, jis taip pat gali būti rišamoji biomasė plokščių gamyboje.
Inga Valentinienė
Sėdimųjų ekologiškų baldų dizaino elementai iš pluoštinių augalų
Šis gaminys pagamintas iš natūraliai biologiškai suyrančių medžiagų ir atsinaujinančių išteklių, todėl yra lengvai perdirbamas. Kėdžių pagrindui sukurti naudojamos lietuviškos žaliavos, vietinės kilmės pluoštiniai augalai: sėjamoji kanapė (Cannabis sativa), linas (Linum usitatissimum l.) ir dilgėlė (Urtica dioica l.).
Augalų pluoštų biomasei ir medienos dalelėms naudojamos tik biologinės rišamosios medžiagos ir formavimo technologijos, panaudojant pluoštinių augalų gebėjimą sulipti celiuliozės ryšiais.
Kėdės sukurtos laikantis tvarios ekonomikos principų. Plačiai panaudotos baldų pramonėje, jos išspręstų baldų utilizavimo problemą, padėtų sustabdyti neigiamus ekologinius veiksnius, prisidėtų prie tvarumo politikos skatinimo ir įgyvendinimo Lietuvoje ir Europoje.
Inga Valentinienė
Pluoštinių augalų plokštės ir jų gavimo būdai
Tai ekologiškai pagamintos lakštinės, lengvai perdirbamos, savaime suyrančios medžiagos, skirtos baldų pramonei. Šių medžiagų naudojimas leidžia gaminti ekologiškus, tvarius ir kokybiškus baldus bei kelti tvarios, žiedinėje ekonomikoje dalyvaujančios įmonės reputaciją.
Didėjant visuomenės susirūpinimui kertamais miškais bei griežtėjant CO2 emisijų reikalavimams, įsigaliojant plastikinių gaminių draudimams, vis dažniau ieškoma alternatyvų, kurios būtų iš atsinaujinančių žaliavų ar perdirbtų produktų. Šios medieną tausojančios plokštės sukurtos iš pluoštinių augalų stiebo dalies (spalių ir pluoštų), kuri dar nėra plačiai naudojama pramonėje, nes didelė dalis stiebų sudeginama kaip kuras arba užkasama žemėje.
Plokštės gaminamos šlapiuoju būdu karštai presuojant augalų pluošto ir sumedėjusių luobo dalelių mišinį. Naudojamos natūralios vietinės medžiagos – pluoštiniai augalai, tokie kaip sėjamoji kanapė (Cannabis sativa), sėjamasis linas (Linum usitatissimum L.) ir didžioji (pluoštinė) dilgėlė (Urtica dioica L.).
Pluoštinių augalų smulkiniai turi gebėjimą savaime susiklijuoti celiuliozės pagrindu, pasitelkus specialų technologinį apdirbimo procesą. Tokiu būdu pagamintas produktas ekologiškai būna visiškai švarus, naudojami vietiniai gamtiniai ištekliai, tausojama mediena. Medžiaga tinkama masinei gamybai.